Pro správné fungování používají tyto stránky cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte.

       

CHYTÁNÍ VE VÁZKÁCH A MUŠLÍCH

6.4.2018

Každý, kdo propadl lovu kaprů, se určitě vyskytl v situaci, kdy nám lov ztěžují všudypřítomné vázky. Pokud se k nim přidá i výskyt ostrých sláviček, je zaděláno na pořádný problém. Dostat z vody kapitální rybu není v takových podmínkách nic jednoduchého. Ať už vyvážíme nebo nahazujeme ze břehu, je zapotřebí uzpůsobit těmto podmínkám svoji montáž a vše naddimenzovat.

U nás se s těmito podmínkami můžeme setkat i na několika svazových vodách, kde mnozí z nás usilují o ulovení trofejních kaprů. Nejednou jsem byl svědkem situace, kdy rybáři kolem mě používali i v závadových vodách jemnější montáže, které jsou ve spojení s olovem připevněným napevno velkým nebezpečím pro kapry. Utržení špatně uzpůsobené montáže končí pro rybu často tragicky.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 1 – Kapr ulovený ze dna plného vázek a ostrých sláviček.

Rybář, kterému záleží na rybách a jejich zdraví, by si měl tyto věci uvědomovat a vždy používat v závadových vodách dostatečně pevnou sestavu.

Jako naprostý základ je pro mě při chytání v překážkách a mušlích kmenový vlasec o minimálním průměru 0,35 mm. Pokud nepotřebuji házet daleko ani vyvážet na velkou vzdálenost, mohu použít bez problému i vlasec silnější. V těchto podmínkách bych určitě nedoporučil pletenou šňůru, kterou ostré mušle snadno přeříznou. Její použití je vhodné do vody bez vázek či do travin, které dokáže přeříznout.

Na konec kmenového vlasce dávám vždy dostatečně dlouhý šokový návazec ze silného vlasce. Pro házení do velké vzdálenosti volím průměr 0,50 mm a pro lov v kratší vzdálenosti nebo při vyvážce je vhodné namotat několik metrů vlasce 0,60 mm nebo i silnějšího. Délku tohoto návazce volím dle podmínek od 6 do 20 m. V extrémních případech můžeme použít i 50 nebo více metrů. Vždy to závisí na množství vázek a vzdálenosti, na kterou se rozhodneme lovit. Osobně používám vždy čirý vlasec, k němuž mám větší důvěru.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 2 – Spojení 0,35 mm kmenu s 60 mm šokovým vlascem.

Dále může montáž pokračovat olověnou šňůrou, ale tu jsem začal v poslední době zcela vypouštět. Nepoznal jsem v podstatě žádné rozdíly při lovu s olověnkou a bez ní. Proto nemám jediný důvod, proč svoji montáž zbytečně komplikovat.

Pokud vyvážím, vždy používám odpadávající kámen. Díky tomu, že při zdolávání nemusí ryby s sebou tahat zátěž, opět snižuji riziko uváznutí. S odpadávající zátěží mohu navíc po záběru nechat rybu na volno a jet ji zdolat z lodi. Ve většině případů zůstane kapr v klidu, několik metrů od lovného místa, mnohdy stojí ve sloupci či pod hladinou a nevymetá vázky. Pro nahazování můžeme použít odpadávající olovo, ale tento způsob není příliš ekologický ani levný. Spíše dávám in-line olovo, které v případě vázky a utržení bezpečně sjede z vlasce. Další možností je, že použijeme závěsku a převlek k fixování olovo nasadíme jen napůl. Tím může uvízlé olovo odpadnout a máme možnost pokračovat ve zdolávání.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 3 – Montáž pro vyvážení.

Co se týče návazce, oblíbil jsem si rychlovýměnné obratlíky a převleky proti zamotání. Jako návazcový materiál používám šňůrku o minimální nosnosti 35lb.

Sázím především na pevné potahované šňůrky, které v mušlích vydrží o něco více než ty bez potahu.

Již delší dobu nemám potřebu laborovat nad tvarem či velikostí háčku a mé montáže jsou vždy osazeny stejným typem. Téměř pokaždé sáhnu po velikosti 4. Pouze pokud lovím na menší nástrahu, nasazuji velikost 6. S tímto si maximálně vystačím. Pro lepší schopnost stočení háčku do kapří tlamky přidávám rovnátko a cca 5 cm nad háček malý broček. Tento návazec je natolik funkční, že jiný téměř nepoužívám.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 4 – Návazce z pevné potahované šňůrky.

Speciální pomůckou, kterou můžeme využít při zavážce je pomocný plovák, který nadnáší náš vlasec nad překážkami. Díky němu opět zvyšujeme šanci na zdolání ryby. Plovák může být přidělán napevno několik metrů od koncové sestavy nebo ho necháme volně klouzat a po položení montáže a šponování nám doklouže k uzlu, který spojuje šokový návazec s kmenovým vlascem, o nějž se zarazí. Pro větší jistotu, že plovák skončí u uzlu šokovky a kmenového vlasce používám ještě gumový korálek.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 5 – Plovák je perfektní pomůckou pro lov ve vázkách a mušlích.

Při zdolávání ryby se opět řídím několika zásadami. Pokud to podmínky dovolují, snažím se po záběru pouze udržovat lehce napjatý vlasec, na rybu nevyvíjet žádný tlak a co možná nejrychleji vyjet za rybou na vodu. Většinou se podaří dostat se až nad kapra a následné zdolávání bývá mnohem lehčí než ze břehu. Skvělou pomůckou je také kotvička, která by neměla v lodi chybět. S její pomocí máme šanci uvízlou rybu uvolnit. Jestliže z nějakého důvodu nemám možnost zdolávat z lodi, praktikuji zcela opačný postup a hned po záběru se do ryby opírám s maximální intenzitou. Hrozí sice možnost vyříznutí, ale to je nesrovnatelně menší než riziko zajetí protivníka do vázky a následné utržení či uříznutí montáže. Mám navíc vyzkoušeno, že pokud ryba dobře sedí, je vyříznutí na větší vzdálenost díky průtažnosti vlasce a ohebnosti prutu téměř vyloučeno. Pokud rybu tímto způsobem ztratím, věřím, že pokud bych ji jemnějším zdoláváním dostal ke břehu, při posledních výpadech, kdy je riziko největší, o rybu stejně přijdu.

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Obr. 6 – Člun se vším, co je třeba pro zdolávání.

Samozřejmě se i přes veškerou snahu stane, že rybu ve vázkách ztratíme a ani 0,60 mm vlasec občas ostrým mušličkám neodolá, ale je jen na nás, o kolik procent naše šance zvýšíme. Přemýšlejte proto o své sestavě, buďte k rybám ohleduplní a nepodceňujte lov v obtížných podmínkách.

Za Infinity Team Rosťa Souček

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits

Článek Chytání ve vázkách a mušlích Infinity Baits