Pro správné fungování používají tyto stránky cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte.

       

SRPNOVÉ TAŽENÍ

27.11.2016

Blíží se polovina srpna a s ní i začátek mé nejdelší letošní rybářské výpravy. Moje práce mi bohužel nedovoluje naplánovat výpravu na rybářsky příhodnější období. Z jara a na podzim, kdy je na mých oblíbených svazových vodách mnohem větší šance na velkého kapra, se k vodě bohužel dostanu pouze na pár dní o víkendu či ve svátek. Týdenní nebo delší lov musím tedy plánovat v prázdninovém období. Nejvíce sázím na druhou polovinu srpna, kdy jsou podle mé zkušenosti kapři mnohem aktivnější než v červenci.

Letos mám v plánu odjet k vodě kolem desátého a návrat připadá na třiadvacátého. K dispozici je tedy poměrně hodně času. V poslední době se zaměřuji na naše velké svazové vody a ani tentokrát tomu nebude jinak. Přípravu na takto dlouhou výpravu nepodceňuji. Poctivě kontroluji veškeré vybavení a doplňuji vše, co dochází či zcela chybí. Těsně před odjezdem se stavuji osobně u Petra, majitele firmy Infinity Baits, kde doplňuji krmení. Vsázím na boilí N1, které funguje snad vždy a všude, a také nově na kuličky Salmon Infinity, s nimiž mám od letošního jara také velmi dobré zkušenosti. Velice rád lovím na panáčky a beru si tedy i plovoucí nugety a boilí stejných příchutí.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Osvědčená nástraha, panáček N1.

Všechny věci jsem si přichystal již den předem, abych měl opravdu klid a jistotu, že mi nebude nic chybět. Druhý den ráno vše naložím do auta, dokoupím ještě vodu, čerstvé pečivo a jedu na místo činu. Na vybraném úseku svazového jezera už dva dny chytá kamarád Luboš, vedle kterého se chystám rozbít tábor. Práci mi bohužel vůbec neusnadňuje počasí a poměrně vydatně prší. Začínám tedy bivakem a všechny věci rychle nosím pod něj, aby byly co nejméně mokré. Odpoledne se počasí umoudří, mohu vyjet na vodu a zmapovat dno, které je v mé blízkosti. Zatím jsem na tomto místě nelovil, proto se snažím vodu projet opravdu detailně. Nacházím 4 velmi slušná místa v mém dosahu. Dvě z nich zakrmuji cca 1 kg boilí N1 a Salmon Infinity, navíc přidávám ještě mix z krmného boilí a pelet. Další z míst si nechávám v záloze a využiji je v případě, že by ta zakrmená nebyla produktivní či v průběhu lovu vyhasla.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Pruty jsou připraveny, může to vyjet.

V pozdním odpoledni mám už vše připraveno a montáže s nastraženými panáčky z 24 mm potápivé koule a plovoucí nugety jsou ve hře. Přijíždí také parťák Libor, který mě zde bude během mé výpravy několikrát navštěvovat.

Hned první večer se daří Liborovi proměnit první záběr, ale místo kapra podebírá sumíka kolem 80 cm. U mě je klid a na první záběr si musím počkat až do dalšího dne. Na panáčka Salmona přichází razantní záběr a pro rybu se vydávám na člunu. Z jedné vázky se mi daří vlasec vyprostit, ale v druhé bohužel řežu 0,35 mm kmenový vlasec o ostré slávičky. Ještě se snažím volný vlasec zachytit kotvičkou, ale ve vlnách se mi to nedaří. Nedá se nic dělat, tady to není nic neobvyklého. Na břehu rychle navazuji nový šokový vlasec 0,60 mm, přidávám novou montáž a návazec ze ztužené 35lb pletenky a během pár minut letí vše i s novou nástrahou zpět do vody.

Na další akci si musím počkat až do rána. Dostávám dva slepené záběry na panáčka Salmon Infinity a oba šupináče se mi daří zdolat. Většího, odhadem kolem 75 cm, si narychlo vyfotím a menšího pouštím hned ve vodě. Rybám losos evidentně zachutnal a hned dopoledne se mi na hák pověsil pěkný lysec. Zbytek dne se nese v podobném duchu a na Salmona chytám další tři kapry kolem 70 – 75 cm.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Jeden z prvních kaprů této výpravy.

Následující den přichází záběry pouze ráno a zbytek dne jsou pruty zcela mrtvé. Opět se mi povedlo všechny ryby zlákat na lososa. Zajímavé je, že o nastraženého panáčka N1 zatím ryby nejeví žádný zájem, přitom mi zde tato příchuť vždy perfektně fungovala. Moje teorie je taková, že N1 prostě chytá spíše větší ryby. Netrvá dlouho a z mých myšlenkových pochodů mě kolem desáté večer vytrhne razantnější záběr. Je to konečně prut s N1. Rychle skáču do člunu a vydávám se za rybou, nechci riskovat, že při zdolávání ze břehu rybu uříznu o hrany porostlé slávkami. Po krátkém souboji mám v podběráku konečně většího kapra. Na břehu si 90 cm šupináče vyfotím na památku a po chvilce mi mává ploutví na rozloučenou, když poklidně odplouvá zpět do hlubin jezera.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Krásně stavěnému šupíkovi zachutnal panáček N1.

Večer další záběr nepřichází a moc slibně to nevypadá ani ráno. Přes den má být teplo a nějakou rybí aktivitu nečekám. Jaké je mé překvapení, když se několikrát ozve signalizátor a je to vždy udice s N1 pod háčkem. Opět se však jedná o ryby standardní velikosti, cca 70 cm. Většího kapra mi přináší až následující ráno, kdy se na panáčka lososa nechal oklamat místní osmdesátník.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Osmdesátník na panáčka Salmona Infinity.

Pravidlo, že nejvíce záběrů přichází brzy ráno, potvrzuje i na svazovku velmi slušný double. Během několika minut přichází záběry na oba pruty a v podložce tak odpočívá přes 11 kg těžký šupináč a jeho o cca 2 kg lehčí bráška.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Na svazovce velmi netradiční double.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Větší šupináč z doublu.

Štěstí se mě drží i po obědě a připisuji si na své konto další rybu přes 10 kg. Úspěch přikládám mimo jiné i masivnímu zákrmu řepkou, která společně se zbytky boilí z kaprů vyloženě teče.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Tohoto desetikiláče zlákal Salmon.

V dalších dnech se nemohu zbavit záběrů od kaprů 65 – 75 cm. Zkouším i dvě 24 mm koule pod sebe, ale nic nepomáhá. Větší ryby jakoby zde ani nebyly. Z tohoto omylu mě dostává kamarád Přemek, který po pár hodinách od příjezdu zdolává dvanáctikilového šupináče. Byla to ovšem spíše výjimka potvrzující pravidlo.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Přemkův 12 kg kapr na dvě 24 mm koule Salmona.

Blíží se víkend, jelikož jsem už u vody opravdu dlouho, rozhoduji se, že je třeba navštívit přítelkyni. V pátek tedy odjíždím od vody, ale pouze na chvíli. Druhý den navečer se vracím a do úterý hodlám ještě pokračovat v lovu.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Můj poslední větší kapr z nového místa.

Zbytek víkendu není příliš úspěšný, ale v neděli přichází změna počasí, prší a citelně se ochladilo. V letním období většinou tyto změny přinesou záběry a mnohdy i velmi pěkné ryby. Moje lovná místa už příliš nefungují a rozhoduji se začít chytat na místech, která jsem měl od začátku v záloze. V průběhu dalších dvou dní se mi daří ulovit několik ryb, mezi nimiž vynikají dva kapři kolem 80 cm. Podobně je na tom i Libor, který opět přijíždí na závěr mé výpravy. Jemu se daří ulovit i jednoho o něco většího kapra, kterému do 10 kg příliš neschází.

Článek Srpnové tažení Infinity Baits

Liborův téměř 10 kg šupináč.

Poslední den bývá kvůli zdlouhavému balení věcí dlouhý a náročný. Pro nás je to ještě horší v tom, že je znovu horko. Záběr na rozloučenou tentokrát nepřichází, ale místo opouštím spokojen se spoustou zdolaných ryb a několika většími kapry, na které mi zůstává památka v kartě foťáku. V létě to většinou není o lovu mohykánů, ale spíše o pohodě a radosti z pobytu v přírodě. S místními obry přijedu srovnat účty na podzim, kdy si určitě najdu čas alespoň na kratší výpravy na tuto velkou svazovou vodu, která mě k sobě neustále přitahuje jako magnet.

Za Infinity team Rosťa Souček