Pro správné fungování používají tyto stránky cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte.

Odmítnout vše můžete zde.

       

03. 12. 2020 | Články

Závěr sezóny na Pálavě

Sezóna 2020 se pomalu ale jistě blíží ke svému konci. Cítil jsem, že s letošními podzimními úlovky nejsem zcela spokojen. Chytil jsem sice několik krásných ryb, ale stále tomu ještě něco chybělo. V polovině listopadu se mi naskytla poslední možnost uskutečnit alespoň prodloužený víkend u vody. Neváhal jsem a začal se připravovat na výpravu na moji zamilovanou Pálavu. Od začátku jsem řešil problém s parťákem. Kluci, se kterými běžně jezdím, museli z nejrůznějších důvodů akci zrušit. Vše vyřešila až domluva se šéfem IFB Petrem, který na poslední chvíli dořešil problém s autem, a den před odjezdem jsme si vše potvrdili.

V pátek mi skončila v jednu hodinu pracovní doba a rychle jsem vyrazil k vodě. Nechtěl jsem na poslední výjezd nic nového vymýšlet a zamířil na osvědčený úsek. S vyhlídkou na prodloužený víkend mělo stejný plán mnoho rybářů a už při příjezdu to vypadalo s volným místem bledě. Zaparkoval jsem na kraji úseku a šel se projít cca kilometr kolem vody. Všichni vyváželi a místa na vodě bylo opravdu málo. Prohodil jsem pár slov se známými, kteří mi hlásili v posledních dnech nulovou aktivitu, a rozhodl se přejet o pár kilometrů jinam.

V hlavě jsem měl už dlouhou dobu jedno konkrétní místo, které jsem chtěl dlouho vyzkoušet. Moc jsem tedy nevěřil, že bude volné, ale zkusil jsem tam zajet. Vyběhl jsem příkrou hráz, místo bylo sice obsazené, ale byli to jen dva místní rybáři. Po vzájemné rozmluvě jsem zjistil, že budou do hodiny balit. To mě opravdu potěšilo a o místě bylo v tu chvíli rozhodnuto. Rychle jsem zavolal informaci Petrovi, který právě koupil povolenku a začal vozíkem vozit věci na místo. Než jsem na hráz nastěhoval poslední várku věcí, rybáři měli sbaleno a dorazil už i Petr.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Oblíbený úsek byl obsazen, což mě navedlo na vyzkoušení nové části nádrže.

Kvůli hledání volného místa jsem za světla stihl pouze postavit brolly a většinu věcí poklidit dovnitř. Chystání prutů a hledání míst už muselo proběhnout ve svitu čelovky. S Petrem jsme se usadili cca 50 m daleko od sebe a díky tomu, že jsme byli přímo na hranici zákazu chytání, jsme měli před sebou opravdu velký prostor pro vyvezení prutů.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

V chladném počasí není nad teplé jídlo.

Než jsem vyjel na vodu mapovat prostor, vzpomněl jsem si, že tady brzy zjara chytal Libor. Zavolal jsem mu a poprosil ho o GPS souřadnice míst, které měl z jeho výpravy uložené. To mi do startu dost pomohlo a nemusel jsem v naprosté tmě začínat mapovat od nuly. Místa se mi líbila. Po projetí a detailnějším zmapování jsem se pouze o několik metrů posunul a montáže vyvezl. Panáčka Smoked Salmon s plovkou Švestka jsem položil na místo s několika zlomy a vybral jednu z lavic s hloubkou cca 5 metrů. Druhé místo se vyznačovalo četnými vázkami, cca metrovou hranou a přesně na její vršek jsem nastražil panáčka N1. Chtěl jsem se maximálně soustředit na záběr od větší ryby a i při teplotě vody 8°C putovali do vody 24mm kuličky nadlehčené plovkami o průměru 14mm. V takto chladné vodě přidávám pro zvýraznění obalovací pastu a i tentokrát jsem nalepil tenkou vrstvu na potápivou kuličku.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Na tyto bezpečnostní rohatinky nedám dopustit.

Kamarádi z vedlejšího úseku měli bohužel pravdu a i přes to, že na echolotu našel Petr mnoho ryb na našich lovných místech, tak jsme se v pátek večer a ani v průběhu soboty záběru nedočkali. Petr zkusil zcela zjemnit a malá plovka mu přinesla záběr od kapříka kolem 50 cm. Po této zkušenosti jsem nic nevymýšlel, věřil ve svoji taktiku a spoléhal, že pár záběrů nakonec přijde.

V neděli brzy ráno se to konečně pohnulo i u mě a prut s kombinací Smoked Salmon + pop-up Švestka mi přinesl první záběr. Bez váhání jsem vyrazil na vodu a v mlhavém ránu přijel až nad kapra. Cca osmikilogramový šupináč mi sice udělal po dlouhém čekání radost, ale určitě to nebyla ryba, na kterou jsem čekal. Rybu jsem u lodi hned pustil, připravil montáž a s co největší přesností položil zpět na úspěšné místo.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Po dlouhém čekání se swinger konečně pohnul.

Produktivní ráno pokračovalo o několik hodin později, kdy se k aktivitě probralo i druhé místo. Tentokrát jsem pro rybu spěchal, protože z potopených keřů kousek od místa položení jsem měl opravdu respekt. Po pár minutách jsem namotal začátek šokového vlasce a plovák se objevil na hladině. Tohle vždy značí, že bude nejspíše vše v pořádku a mohu se začít do ryby opírat. Pod lodí jsem cítil poměrně slušný tah a rybě se vůbec nechtělo k hladině. Přes 400 m od břehu jsem si vychutnal pár minut adrenalinu a podebral krásně vybarveného šupináče. Čekal jsem sice větší rybu, ale tento kapr už určitě stál za vyfocení na břehu. Nechal jsem ho ve vodě za člunem v síti podběráku, položil novou montáž a odvesloval ke břehu. Váha ukázala 11,6 kg. Následovalo pár fotek na památku a ryba mohla bez problémů znovu zmizet pod vodní hladinou.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Druhá ryba už stála za fotku.

Nedělní ráno mi dodalo důvěru v moji strategii a věřil jsem, že ještě ta pravá ryba kousne. Petr přezbrojil zpět na osvědčené nástrahy na místní mohykány a společně jsme věřili, že se jednoho z nich ještě dočkáme.

Brzké ráno zafungovalo i v pondělí a opět se rozsvítila modrá dioda, která hlásila aktivitu u montáže s N1. Záběr to byl znovu opatrný, ale v tomto ročním období a při daleké vyvážce to není nic zvláštního. Skáču s prutem do člunu, motor točím na plný výkon a při namotávání v duchu myslím na to, aby se kapr vyhnul potopeným keřům. Brzy je zřejmé, že ryba zamířila na druhou stranu, což mě uklidnilo. Za chvíli jsem nad kaprem a začínám se opírat do svého 2,75lb Nash Entity, se kterým je každá zdolávačka z člunu požitkem. Ryba je klidná a příliš nebojuje. Brzy ve svitu čelovky vidím dlouhého šupináče těsně pod hladinou. Pomalu si připravuji podběrák, ale kapr znovu míří ke dnu. Trochu více se do něj opírám a zvedám ho zpět k hladině. Tentokrát se na moment pokládá na hladinu a já pod něj zasouvám podběrák. Jeho další výpad přichází pozdě, je bezpečně v síti.

Díky tomu, že je bezvětří, můžu v klidu vrátit montáž zpět a po příjezdu ke břehu je úspěšná udice zpět ve stojanu. Petrovi hned hlásím, že mám dobrou rybu za lodí a jdu chystat vše potřebné k dokumentaci. Metr ukazuje 102 cm, váha hlásí rovných 20 kg a o dokumentaci se stará Petr s mým foťákem. Tohle je ryba, kterou jsem si pro zakončení sezóny na této nádrži přál. S pocitem uspokojení si užívám zbytek pondělního dne a vůbec mi nevadí, že už další záběr nepřichází.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Panáček N1 znovu zaúřadoval a v chladné vodě zlákal k záběru metrovou dvácu.

K Petrovi tato voda zatím moc štědrá není a připisuje si poslední den pouze dalšího dorostence. Jeho čas ale určitě přijde a bude to určitě pecka. Během dopoledne pomalu balíme všechny věci a mám opravdu radost, že nakonec vykouklo i slunce, které významně pomohlo k tomu, že jsem usušil všechny věci a nebudu je muset doma znovu roztahovat.

článek Konec sezóny na Pálavě Infinity Baits

Typické listopadové ráno u vody.

Po poledni jsem se rozloučil s Petrem a popřál mu, ať dlouhá cesta probíhá bez problému. Samozřejmě jsem ještě před odjezdem seběhl k vodě, rozloučil se pro tento rok i s rozlehlou vodní hladinou a poděkoval za všechny letošní zážitky. Už teď se těším, co mě na těchto březích čeká v sezóně příští.

Za Infinity team Rosťa Souček