Pro správné fungování používají tyto stránky cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte.

Odmítnout vše můžete zde.

       

15. 03. 2020 | Články

Kouzlo poslední noci

15.3.2020

Uplynul více než měsíc od závodu Zemplínsky kapor 2019, kterého se náš CT Infinity Baits účastnil, a já měl příležitost konečně zase vyrazit na pár dní k vodě. Na kamenitém břehu svazového jezera již den předem chytal parťák Libor, za kterým jsem se na tři noci vydal.

Předpověď slibovala sice citelné ochlazení, ale jednu z posledních možností, vyrazit letos na výpravu, jsem musel za každou cenu využít. Voda byla na konec října stále dostatečně teplá a věřil jsem, že ryby budou při chuti. S sebou jsem si vzal osvědčené zbraně v podobě boilí Smoked Salmon a N1, kterým v poslední době maximálně věřím.

Po příjezdu k vodě mě opravdu zaskočilo, kolik rybářů na břehu bylo. Dorazil jsem už dopoledne a měl tak dost času vše převozit vozíkem vedle Libora. Všude nad hladinou se válela hustá mlha, nebylo kam spěchat a v klidu jsem si připravil všechny věci na břehu. Odpoledne se mlha roztáhla a mohl jsem vyrazit hledat místa pro položení mých montáží. Na tomto místě jsem chytal poprvé a neměl jsem vůbec představu, co se přede mnou nachází. V člunu jsem strávil opravdu hodně času. Pro levý prut jsem vybral zajímavou lavici, ze které padaly strmé hrany dolů. Rozdíl hloubky zde byl cca 130 cm. Problém byl vybrat místo pro pravý prut. Jediné, co se mi podařilo najít, byl malinký tvrdší plácek pokrytý jemným nánosem, u nějž vystupovala ze dna menší vázka. Tomuto nenápadnému místu jsem příliš nevěřil, ale byla to jediná dostupná varianta.

Článek kouzlo poslední noci Infinity Baits

Bez člunu se na velkých vodách neobejdu.

Po několikahodinové přípravě jsem měl v pozdním odpoledni konečně oba pruty ve vodě a mohl jsem se věnovat rozhovoru s Liborem. Hlavním tématem bylo samozřejmě hodnocení naší situace a vymýšlení taktiky lovu pro nadcházející dny.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Vše připraveno, může přijít večerní akce.

Do večera se sice nedělo vůbec nic, ale ráno to konečně přišlo… Montáž s panáčkem N1 se dala do pohybu. Tuto aktivitu mi neomylně hlásila červená dioda a zvuk příposlechu. Vyrazil jsem na člunu za rybou a po krátkém přetahování jsem si vezl ke břehu krásného šupináče. Váha ukázala solidních 16,7 kg, což byl parádní začátek výpravy.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Krásně stavěný šupináč hned na úvod.

Přes den ryby vůbec nespolupracovaly a postupně přišlo slibované ochlazení. Záběr nám nepřivezla ani návštěva našeho dalšího parťáka Přemka, který přijel na výlet se svou rodinkou. Věřil jsem tak opět v ranní aktivitu, která opravdu přišla. Tentokrát se ozval prut položený na tvrdé lavici a na panáka Smoked Salmon se mi podařilo přelstít kulaťoučkého lysce kolem 10 kg.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Neskutečná koule.

Ani druhý hlásič nezůstal dlouho mlčet a z nenápadného místa vzdáleného 450 m od břehu mi přichází už druhý záběr. Znovu je to lysec, tentokrát s váhou lehce přes 14 kg. Tato ryba mi dodala důvěru v místo, kterému jsem původně moc nevěřil.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Brzy ráno byli kapři nejaktivnější.

Během dne to opět vypadalo, že pod hladinou žádné ryby nejsou. Připravil jsem si něco dobrého k obědu, odpoledne pro jistotu převezl všechny pruty a čekal na další akci. Byl přede mnou můj poslední večer, který bývá vždy spojen s velkým očekáváním.

Tma přišla díky změně času poměrně brzy a chlad mě zahnal do spacáku. Z odpočinku mě vytrhl doslova řev příposlechu. Byl to pravý prut s N1 a jízda opravdu nekompromisní. Co nejrychleji beru prut, naskakuji do člunu a vydávám se do tmy za neustále odjíždějící rybou. Domotávám vlasec, který však několik stovek metrů od břehu míří do vázky. Sice fouká a není úplně snadné udržet člun přesně nad vázkou, ale to mi nebrání v tom, abych bez přemýšlení sáhl pro připravenou kotvu a zkusil zachytit vlasec za vázkou. Poměrně rychle se mi to daří a vlasec povolí bez přetržení. Pokračuji dál ve směru vlasce a po několika desítkách metrů je mi jasné, že budu muset řešit další uváznutí vlasce ve dně. Znovu opatrně kotvičkou protahuji oblast překážky a nakonec zdárně vlasec uvolním. Vlasec vystřelí někam do tmy a při pohledu na naviják vím, že ryba je stále dost daleko.

Netrvá dlouho a potřetí nacházím vlasec zachycený v překážce u dna. Následují další kreace, kdy jednou rukou držím prut, druhou rukou ovládám motor a kolenem přidržuji lano, na kterém mám uvázanou kotvu. Tentokrát musím uvíznutý vlasec přetrhnout, svázat zpět dohromady a pokračovat v cestě za kaprem.

Konečně domotávám i 60 mm šokový vlasec. S rybou mám kontakt a můžu se do ní poprvé opřít. Od prvních okamžiků cítím těžkou váhu a opatrně se snažím protivníka dostat k hladině. Jednou rukou pracuji s prutem a druhou rukou ovládám motor, abych se ve vlnách držel stále proti rybě. Po pár minutách se konečně ukazuje na hladině. Je to obrovský šupináč a je mi jasné, že má určitě přes 20 kg. První pokus o podebrání sice nevyšel, ale další už ano a můžu si vítězně zařvat do tmy. Na nic nečekám a vyrážím rovnou ke břehu.

Libor už netrpělivě přešlapuje na břehu vedle nachystané podložky pro bezpečné zvážení a zdokumentování úlovku. Kapra vkládáme do podložky a ve dvou vynášíme přes velké balvany na rovný břeh. Když z kapra sundám podběrákovou síť a vidím ho poprvé v celé své kráse, začínám věřit v nový osobák.

Převažuji raději dvakrát, abych měl jistotu. Neuvěřitelných 25,4 kg čisté váhy a 107,5 cm, to jsou parametry tohoto šupinatého giganta a mého nového osobního rekordu. Následuje několik rychlých fotek a krátké cca minutové video na památku. Určitě by bylo fajn kapra fotit až ráno, ale nechci ho nijak trápit v saku. Ani ta nejlepší fotka nestojí za to, aby se tomuto svazovému klenotu něco stalo a raději ho po pár minutách pouštím zpět do jeho vodního království.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Hranice 25 kg pokořena! V hlavní roli opět osvědčený panáček z boilies N1.

Na břehu přijímám gratulace od Libora a dalších kamarádů, kteří loví opodál. Moc klidu na vstřebání tohoto úžasného zážitku ale nemám, protože se rozjíždí i můj druhý prut. Tentokrát vše probíhá dle klasického scénáře a bez problémů jsem brzy v kontaktu s rybou. Během chvilky podebírám dalšího krásného kapra a v opravdové euforii ho vezu na břeh. Do podložky pokládám dalšího výstavního šupináče a všichni už jen s úsměvem kroutíme hlavou. Nádherných 18 kg a to jen pár minut poté, co jsem přivezl rybu přes 25 kg. Znovu mi toto jezero nadělilo své poklady a já si toho nesmírně vážím.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Eufórie pokračuje… šupináč s váhou přes 18 kg na panáčka Smoked Salmon.

Další ráno mě čeká balení a odjezd domů. Po nezbytné kávě a vydatné snídani začínám pomalu balit věci. Pruty samozřejmě nechávám v boji co nejdéle a věřím ještě v nějaký rozlučkový souboj. Kolem deváté hodiny mi opravdu přichází záběr na panáka N1. Tentokrát to sice není žádný obr, ale z krásně stavěného lysce mám i tak radost.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Poslední den začaly být ryby aktivní i během dne.

Všechny věci mám uklizené v taškách, člun rozebraný na břehu a po očku koukám na poslední prut, který stále čeká ve vodě. V jedenáct dopoledne to opravdu přišlo. Roztáčí se cívka mého Pennu, skáču do Liborova člunu a naposledy vyrážím do vln. Znovu jde vše hladce a jediné, co mi trochu vadí, je, že stojím po kotníky ve studené vodě, kterou dovnitř nacákaly vlny narážející do zrcadla lodi.

Ryba jede pořád dál od břehu a daří se mi ji dostihnout až několik desítek metrů za místem, kde ležela montáž. Opírám se do prutu a může začít má poslední akce této výpravy. Kapr se po pár minutách pokládá vedle lodi a na první dobrou ho podebírám. Další parádní šupináč s váhou rovných 17 kg je nádhernou tečkou za tímto krátkým, ale opravdu plodným podzimním lovem.

Článek Kouzlo poslední noci Infinity Baits

Sedmnácterák na rozloučenou.

Zase jsem byl ve správný čas na správném místě a je vidět, že někdy i nevýrazné místo může přinést krásné úlovky. Tentokrát mi stačilo být u vody pouze od neděle do středy a podařilo se mi pochytat spoustu nádherných svazových kaprů, kteří plavu zpět v tomto fascinujícím jezeře.

Perličkou pro mě byla zpráva od jednoho kolegy rybáře, který mi poslal fotku kapra, chyceného před 13 lety na váze lehce přes 19 kg. Byl to mnou ulovený 25,4 kg těžký šupináč z této výpravy. Je to jen další důkaz toho, že pokud budeme trofejní ryby vracet zpět, můžeme se my nebo někdo z dalších rybářů těšit na jejich opětovné ulovení a sledovat jejich přírůstek.

Za team Infinity Baits Rosťa Souček