Pro správné fungování používají tyto stránky cookies. Setrváním na stránce s tímto souhlasíte.

       

13. 02. 2017 | Články

Jdu svou vlastní cestou

Jako každý rok, přišlo opět chmurné počasí, kdy se den krátí a noc prodlužuje. Rána bývají mrazivá a dávají na vědomí, že začíná to správné počasí na lov trofejních kaprů. Nechtěl jsem si tyto chvíle nechat ujít, a tak jsem vyrazil za dalším dobrodružstvím.

Nejdůležitější věcí pro mě bylo zredukování výbavy.

Jelikož má práce nedovoluje tolik volných dnů či víkendů jako mají mí kamarádi a parťáci, tak již několik let vyrážím za dobrodružstvím a kapry k přehradám, řekám a pískovnám sám. Naučil jsem se vše zvládat bez cizí pomoci, ale nebylo to úplně jednoduché. Vše chtělo svůj čas a tréning. Nejdůležitější věcí pro mě bylo zredukování výbavy, kdy jsem musel vše odlehčit, abych s věcmi neměl problémy při přípravách. Bivak nahradilo brolíčko, velké pohodlné křeslo zase skladné křesílko. Další z důležitých věcí bylo pořízení druhého člunu, který byl lehčí a menší, byl to opravdu rozdíl. Ze člunu v délce 320 cm, který nabízel dostatek místa a pevnou podlahu, jsem přešel na člun v délce 260 cm s laťkovou podlahou. Váha a manipulace s ním byla však úplně jiná a velice rychle jsem si na něj zvykl. Při přepravě na mnou vybraná lovná místa je člun nepostradatelným pomocníkem, bez kterého si lov nedovedu představit, až na pár malých výjimek ho beru vždy sebou.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits
Foto: připraveno k vyplutí

Když jste u vody sami, má to i své výhody
Ani druhý člun nestojí v garáži a nepadá na něj prach, velice jsem si oblíbil projížďky po přehradě, s čímž jsem si spojil i hledání nových a zajímavých lovných míst. Nemám rád místa volně přístupná, to vždy nasvědčuje tomu, že bývají často navštěvovaná a já na svůj lov potřebuji mít klid a užít si chvíle strávené v přírodě. Tato místa se hledají velmi špatně a člověk musí slevit z komfortu na břehu, ale poté vás čeká lov, na který jen tak nezapomenete. Když jste u vody sami, má to i své výhody. Jste svým pánem, nikdo vám do ničeho nemluví, na vše máte tolik času, kolik potřebujete. Na břehu je větší klid a tím pádem i větší šance na ulovení velkých kaprů. Pod hladinou leží pouze vaše montáže, a pokud bude kapr při chuti, tak zabere zrovna vám, není to skvělý pocit? Čímž vás určitě nechci odrazovat z výprav s parťáky, to určitě ne, ale všem bych doporučoval alespoň jednou si vyzkoušet vyrazit k vodě sám, člověk hned jinak vnímá atmosféru a vše, co se kolem něj děje. Neříkám, že bych rád nevyrazil s nějakým parťákem k vodě, ale okolnosti hrají proti tomu, ale když už se taková šance naskytne, tak neodmítnu a rád si užiji lov ve společnosti dobrých lidí.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Vše je na svém místě, Salmon s popkou Stinky

Pískovna

Má první podzimní cesta vedla na svazovou pískovnu, kde jsem měl v plánu strávit týden lovu. Bohužel nedopadla úplně podle mých představ. Za celý týden se mi podařilo pochytat několik krásných a zdravých kapříků, ale váha ryb se pohybovala pouze okolo 10 kg, což nenaplnilo mé očekávání. Naštěstí jsem měl další výpravu naplánovanou na příští týden, kdy jsem mohl dál pokoušet své štěstí.

Týden utekl jako voda a já stál na břehu jezera znovu. Vše se opakovalo jako minulý týden, zvolil jsem si i stejné místo a vyrazil. Je pravda, že jsem měl trochu strach, aby místo nebylo obsazené. Ale jelikož panovalo dost nepříjemné počasí, foukal velmi studený vítr, tak moc rybářů na březích nelovilo a vybrané místo bylo volné. Byla to celkem hračka, vše šlo pěkně od ruky, ani hledání lovných míst nezabralo moc času. Našel jsem si slibnou hranu a rozkrmil ji boilies, kterému věřím. Vkládám důvěru Salmonu Infinity, který mi v chladných vodách šlape na jedničku. Vše bylo připraveno a stačilo pouze čekat. Vítr byl opravdu nepříjemný, seděl jsem pod přístřeškem a zahříval se teplým grogem. To jsem ještě nevěděl, že grog budu svírat ve svých dlaních častěji než šupináče.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Přestěhovat se, nebo zůstat?
Dny plynuly jako voda a já byl stále bez záběru, nehledě na to, že se proti mně hned druhý den výpravy usadila parta tří rybářů. S tlakem, který byl vynakládán na část vody rozléhající se před mými pruty, jsem byl velmi nespokojený. Začínal jsem uvažovat nad stěhováním. Nejsem velkým zastáncem stěhování, ale situace byla tak vážná, že mi nic jiného nezbývalo. V poledne mi přichází první záběr, jednalo se o malého šupináče, který mě moc neuklidňuje. Rozhodl jsem se, že dám kaprům ještě šanci do dalšího dne. Převážím montáže a zasypávám je pár hrstkami krmení. Setmělo se a z oblohy poletují kapky deště tříštící se o přístřešek. Malými doušky usrkávám teplý grog. Najednou vidím, jak se rozsvítila dioda signalizátoru doprovázená tónem ohlašující záběr. Hurááá!! Běžím k prutu a zdvihám jej ze stojanu, kapr si to namířil kamsi do strany, neváhám, naskakuji do člunu a mířím za ním, po chvilce přetahování si vezu kapra ke břehu. Po bližším prohlédnutí mi dochází, že se jedná o kapra, kterého se mi podařilo ulovit už minulý rok, ale tentokrát o 3 kg přibral na váze. Mám radost, že se kaprovi dobře daří a pouštím ho zpět do vody. Do druhého dne se už nic nestalo a já si kladl znovu otázku, přestěhovat se, nebo zůstat? Jsem na vážkách, ale nakonec se rozhoduji pro změnu místa. Balím a nakládám věci na člun. S úsměvem na tváři si říkám tolikrát omílanou hlášku: „Změna místa, ryba jistá!“

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: První vlaštovka z pískovny

Zázraky se asi dějí
Na novém místě, začíná vše od začátku, rozbalit věci a najít vhodná lovná místa. Když bylo vše připraveno, nezbývalo nic jiného, než opět doufat že se vše zlomí. První záběry začaly přicházet druhý den. Daří se mi zdolat pár menších kapříků a to pouze na samostatně nastraženou pop-up dumbels Stinky. To mi však nestačí. Je přede mnou poslední noc výpravy. Pomalu se stmívá a já vím, že je to jediná šance na záběr. Montáže převážím, abych měl 100 % jistotu, že nejsou zamotané. Mám ze zavážky velmi dobrý pocit a stále věřím v zázrak. Věřte tomu nebo ne, ale zázraky se asi dějí. Tento prut se opravdu rozjel a já neváhal ani chvilku a vyrážím za rybou, tah byl opravdu silný, jako bych měl na háčku pověšenou lokomotivu. Nastávají nekonečné minuty přetahování a strachování se, abych o úlovek nepřišel. Po chvilce se ve svitu čelovky objevuje na hladině neskutečně mohutné tělo kapra. Rychle ho podebírám a už si ho vezu ke břehu, je to nádherný pocit vítězství. Kapra na břehu vážím, a i když ryby moc neměřím, tak u takového skvostu si to nemůžu odpustit. Váha ukazuje neuvěřitelných 23 kg čisté váhy a 104 cm. Je to tam! Monstrum ze svazové vody!
Tato výprava měla neskutečný zvrat a z další „neúspěšné“ výpravy se stala taková, na kterou budu dlouho rád vzpomínat.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Neskutečný 23kg těžký šupík

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Nepřekonatelná nástraha

Přehrada
Na březích přehrady jsem mohl strávit pouze dva dny, ale v teplotách, které jsou s tímto ročním obdobím spojené je tato doba dostačující. Aktivita ryb bývá minimální a obležené břehy po celou sezónu jsou nyní prázdné. To je přesně ta chvíle, kdy si pobyt u vody užívám plnými doušky, nerušen a plně soustředěn na lov. Je tu nádherně a ta atmosféra opravdu nepopsatelná. Se setměním přicházejí i první kapky deště, které neodradily ani myšky, které mají poslední šanci si naplnit svá bříška před přicházející zimou. Čas plynul dál a já usínám na lehátku.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Vše je na svém místě

Nezapomenutelná výprava

Noc byla klidná až na všudy přítomné myšáky, a tak jsem se mohl alespoň prospat po náročném dni. Ale ne až tak do slova, při rozednění mě budí první záběr a já si nemohl přát nic krásnějšího, než takový budíček. Výsledek stál opravdu za to. Podařilo se mi zdolat ohromného lysce s velmi nápadnou velikou šupinou uprostřed těla. Byla to neskutečná ryba, na svou délku pouhých 87 cm vážila rovných 19 kg. Jako by se na mě připlaval podívat z nějakého francouzského jezera, říkám si. Zobl si dvě kuličky N1. Nepopsatelný pocit.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Lysec jako z Francie

V průběhu dne se mi daří chytit ještě několik menších kapříků a tato zábava se mnou přetrvává až do pozdních večerních hodin, kdy si připisuji lysce na váze 7 kg. Čekám, co se bude dít, skoro nespím a záběr střídá záběr. Už je nad ránem a konečně přichází razantní jízda, je mi jasné, že se jedná o slušnou rybu, proto zdolávání probíhalo ze člunu. Kapr je velmi bojovný, přetahujeme se dobrých 20 min. Vítězím a na podložce mám dalšího lysce s váhou 15,1 kg. Rychle nahazuji zpět do vody dvě kuličky N1 a než se zavrtám do zahřátého spacáku, prut se opět rozjel. Záběr totožný jako ten předchozí, na prutu mám silnou rybu. Jsem nevyspalý a zesláblý z průběhu celé noci, pracovat v takovém terénu to není opravdu nic jednoduchého. Soustředím se pouze na souboj s kaprem, který se nechce vzdát. Naštěstí mu síly docházejí dřív než mně. Paráda, v podložce mám dalšího kapra s váhou 15,5 kg, tentokrát se jedná o šupináče s obrovskou tlamou. Nezapomenutelná výprava, lepší ukončení sezóny jsem si nemohl ani přát.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Během hodiny 2 ryby přes 15kg

Focení samospouští

K lovu trofejních kaprů nepochybně patří i fotografování. Každý máme svůj nezapomenutelný úlovek navždy vryt do paměti, ale i přesto se s kaprem rádi vyfotografujeme, abychom mohli své úlovky stále obdivovat. Snažíme se tedy o co nejhezčí fotku s kaprem. Někteří lidé jsou kvůli krásné fotce schopni kapry sakovat i několik hodin, aby se mohli vyfotografovat za co nejpřijatelnějších podmínek. Já jsem toho názoru, že takové fotky ztrácejí svou atmosféru a kouzlo.
S kaprem se fotím vždy hned po ulovení, nehledím na to, jestli je tma nebo den, či dokonce nějaká přeháňka, vždy když se podívám na takto zhotovenou fotografii, hned vím, jak vše probíhalo a jaká panovala atmosféra. Pokud nemám připravený foťák, tak kapra opatrně zapnu do vážící tašky a na chvilku ponořím do vody. Příprava nezabere ani 5 minut a po rychlém vyfotografování pouštím zdravého kapra zpět. Ovšem ne vždy to pro mě bylo jednoduché, vše chtělo cvik a trpělivost. Když jste u vody s parťákem, focení je jednoduché, ale když jste u vody sami, tak nastává problém. Nezbývalo mi nic jiného, než pořídit potřebné vybavení a trénovat, dokud jsem nebyl s fotkami spokojený. Samozřejmě to nebylo hned, ale vše jsem dopiloval až u vody a s každou rybou jsem se zdokonaloval. Většinu svých úlovků si fotím sám i v těch nejtěžších terénech, kde bych se neobešel bez kvalitního stativu s dlouhými nohami, dálkovou spouští a dalším nezbytným příslušenstvím.

článek Jdu si svou vlastní cestou Infinity Baits

Foto: Stabilní stativZa Infinity Team Tomáš Lassmann